Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Podejrzani o handel bronią.

Wydział V Śledczy Prokuratury Okręgowej w Krakowie prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się handlem bronią z oprzyrządowaniem do niej i amunicją bez wymaganego zezwolenia. Na polecenie prokuratury, w okresie stycznia i lutego 2013 roku,  policjanci Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji przy udziale jednostki antyterrorystycznej dokonali zatrzymania na terenie Krakowa dziesięciu osób m.in. wchodzących w skład tej zorganizowanej grupy przestępczej. Członkowie grupy są w wieku od dwudziestu pięciu do pięćdziesięciu sześciu lat. W okresie sześciu miesięcy ubiegłego roku organizowali środki finansowe w celu nabycia, na terenie Republiki Czeskiej różnego typu broni w postaci: pistoletów maszynowych Skorpion, pistoletów marki CZ różnego kalibru i innych, celem ich dalszej sprzedaży. W toku prowadzonych czynności między innymi zabezpieczono różne jednostki broni palnej – kilka sztuk oraz kilkadziesiąt sztuk amunicji różnego kalibru. Na uwagę zasługuje fakt, iż zabezpieczono pistolet maszynowy marki Skorpion kaliber7,65 mmoraz pistolet marki CZ kaliber 6,35 browning z tłumikiem.

Zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty z  art. 263 § 1 kk, trzem osobom dodatkowo z art. 258 par. 1 kk.  Czterech podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych, natomiast wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze takie jak: dozory Policji, zakazy opuszczania kraju, a wobec 2 podejrzanych dodatkowo poręczenia majątkowe w kwotach 10 i 15 tys. zł. Część podejrzanych przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyła wyjaśnienia. Pozostałe osoby nie przyznały się do popełnienia zarzuconych im przestępstw.

 W przedmiotowej sprawie Centralne Biuro Śledcze współpracuje z Policją Czeską, która w listopadzie ubiegłego roku zatrzymała obywatela Republiki Czeskiej bezpośrednio związanego z grupą przestępczą, podejrzanego o handel bronią i amunicją. Mężczyzna ten jest podejrzanym w prowadzonym postępowaniu i w postępowaniu prowadzonym przez stronę czeską. Był on tą osobą, która zaopatrywała grupę w broń / 3 podejrzanych/. Inne osoby nabywały broń dla siebie bądź dla innych osób.

            Przestępstwo handlu bronią zagrożone jest  karą pozbawienia wolności w wymiarze do lat dziesięciu.

Charakter prowadzonego śledztwa sprzeciwia się podaniu innych, bliższych informacji. Sprawa ta ma charakter rozwojowy.

Aktualności