Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Ostatnie aktualizacje i modyfikacje:

Informacja o prowadzonym śl. i poszukiwaniu ciała Zbigniewa S.

23-04-2009


W dniu dzisiejszym prowadzone są czynności poszukiwania ciała zamordowanego w dniu 22 stycznia 2000 r. w Krakowie Zbigniewa S. Z ustaleń poczynionych w toku śledztwa wynika, że zwłoki zabitego mężczyzny ukryte zostały w terenie niezabudowanym w okolicy ul. Tischnera w Krakowie.
Postępowanie dotyczące zabójstwa Zbigniewa S. wszczęto w lutym 2000 r.
Ustalono, iż w dniu zaginięcia (22.01.2000 r.) Zbigniew S. został odwieziony przez swojego kolegę do miejsca zamieszkania w Krakowie. Jego samochód odtransportowany został do miejsca pracy – na Plac Targowy w Krakowie.
W dniu 22.01.2000 r. Zbigniew S. umówił się na spotkanie z siostrą i bratem. Na to spotkanie nie dotarł. Jego zaginięcie zgłosiła siostra w dniu 27.01.2000 r., gdyż od tej pory nie było z bratem kontaktu.
W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa wszczęto w tej sprawie śledztwo w toku którego, ustalono m.in., że małżeństwo Zbigniewa S. nie układało się. Jego żona Lucyna wystąpiła do sądu o rozwód podając, że mąż znęcał się nad nią i dziećmi. Z zebranego materiału dowodowego wynika jednak, że małżonkowie wzajemnie kłócili się, wszczynali awantury. Syn Marek używał wobec ojca przemocy. Na krótko przed zaginięciem, w czasie jednej z awantur, Zbigniew S. wyskoczył przez okno z mieszkania na II piętrze, ratując się przed agresją syna. W wyniku upadku złamał nogę.
Mimo wykonania wielu czynności w toku prowadzonego postępowania zostało ono umorzone w październiku 2002 r. Nowe dowody uzyskano w lutym 2009 r. Pozwoliły one na podjecie umorzonego śledztwa i przedstawienie zarzutów 2 osobom. Zarzut nakłonienia syna Marka do zabójstwa ojca przedstawiono Lucynie S. Matka zaoferowała mu, a następnie przekazała, za zabicie ojca samochód marki BMW. Również ułatwiła mu popełnienie tego przestępstwa poprzez jego zaplanowanie i udostępnienie zajmowanego mieszkania. Następnie utrudniała prowadzenie postępowania poprzez zacieranie śladów zbrodni. Przesłuchiwana w charakterze podejrzanej Lucyna S. nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu, złożyła wyjaśnienia. Jest tymczasowo aresztowana na okres 3 miesięcy od dnia 19 lutego 2009 r.
Prowadzone czynności pozwoliły także na zatrzymanie konkubenta Lucyny S. Zbigniewa H. Ich związek rozpoczął się kilka miesięcy przed zabójstwem Zbigniewa S. W dniu 17.03.2009 r. Zbigniewowi H. przedstawiono zarzut utrudniania w okresie od 22.01.2000 r. do 17.03.2009 r. w Krakowie prowadzonego Prokuraturę Rejonową w Krakowie – Podgórze śledztwa. Posiadał on wiadomości o okolicznościach zabójstwa Zbigniewa S., ukrycia jego ciała i nie poinformował o tych faktach organów ścigania. Wspólnie z innymi osobami zacierał ślady przestępstwa, pomagając uniknąć odpowiedzialności karnej sprawcom zbrodni. Przesłuchiwany w charakterze podejrzanego Zbigniew H. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, złożył wyjaśnienia. Został tymczasowo aresztowany na okres 3 m-cy (od dnia 17.03.2009 r.)
Z materiału dowodowego zgromadzonego w toku przeprowadzonego śledztwa wynika, iż syn Lucyny i Zbigniewa S. Marek kilka miesięcy po zabójstwie ojca wyjechał z Krakowa. Od 2006 roku poszukiwany jest dwoma listami gończymi wydanymi przez sąd w innych sprawach.
W dniu 3 marca 2009 r. wydane zostało postanowienie o przedstawieniu zarzutu zabójstwa ojca Markowi S. Działał on na zlecenie matki i przyjął od niej gratyfikację za dokonanie tego czynu w postaci samochodu marki BMW.
Czynności w śledztwie wykonywali funkcjonariusze Sekcji Kryminalnej VI KP w Krakowie , Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Krakowie oraz Zespołu Archiwum X WK KWP w Krakowie.

Aktualności