Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

27.05.2019 Zarzuty w Prokuraturze Rejonowej w Wadowicach

26.05.2019 roku, Prokuratura Rejonowa w Wadowicach wszczęła śledztwo przeciwko Andrzejowi K., podejrzanemu o to, że w dniu 24.05.2019 r. w Andrychowie, działając w bezpośrednim zamiarze pozbawienia życia swojego brata kilkakrotnie ugodził go nożem kuchennym w klatkę piersiową i brzuch powodując tym samym u niego obrażenia ciała, których skutki spowodowały u pokrzywdzonego bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156§ 1 kk lub w art. 157§1 kk, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na niezwłocznie udzieloną bratu pomoc medyczną, tj. o przestępstwo z art. 13§1 kk w zaw. z art. 148§1 kk.

W tym samym czasie i miejscu groził innej osobie pozbawieniem jej życia, a groźby te wzbudziły w zagrożonej uzasadnioną obawę spełnienia, tj. o przestępstwo z art. 190§ 1 kk.

Do zdarzenia doszło w jednym z mieszkań w Andrychowie, w którym znajdowali się trzej bracia i inne osoby. Andrzej K., spożywał alkohol i będąc pod jego wpływem zachowywał się głośno, Z tego powodu doszło do awantury w trakcie, której podejrzany czterokrotnie ugodził swojego brata w brzuch i klatkę piersiową.

Andrzej K., został zatrzymany i przyznał się do usiłowania zabójstwa, natomiast nie przyznał się do kierowania gróźb karanych.

W mieszkaniu tym, z uwagi na nadużywanie alkoholu przez braci, były interwencje Policji, a sprawca był wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko mieniu, był na utrzymaniu rodziny.

Za usiłowanie zabójstwa podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności od 8 lat do kary dożywotniego pozbawienia wolności, natomiast za groźby grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Po przesłuchaniu podejrzanego został skierowany do Sądu Rejonowego w Wadowicach wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego Andrzeja K., środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania i Sąd w dniu 26.05.2019r. rozpoznając wniosek prokuratora zastosował wobec podejrzanego ten środek na okres trzech miesięcy.

Pokrzywdzony przeszedł operację ratującą jego życie a jego stan zdrowia jest ciężki.

Aktualności