Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

23.10.2019 Środki zapobiegawcze zastosowane wobec osób wyłudzających kredyty i pożyczki

W związku z prowadzonym przez Wydział do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie śledztwem dotyczącym procederu wyłudzania kredytów i pożyczek, w dniu 15 października 2019 roku zatrzymano 12 osób.

Działający, w okresie od stycznia do sierpnia 2019 roku, w ramach zorganizowanej grupy przestępczej sprawcy dysponowali bazą zawierającą dane osobowe i skany dokumentów co najmniej kilkuset osób. Wykorzystywali te dane do zakładania fikcyjnych rachunków bankowych oraz wnioskując o udzielanie kredytów i pożyczek. Wyłudzane od banków i firm pożyczkowych pieniądze były następnie wypłacane z bankomatów. Osoby, których dane wykorzystywali przestępcy, po pewnym czasie otrzymywały wezwania do spłaty rat kredytów i pożyczek. W proceder zaangażowani byli między innymi pośrednicy finansowi, kurierzy firm prowadzących działalność pocztową, a nawet pracownicy banków.

Jednocześnie z zatrzymaniami osób przeprowadzono liczne przeszukania, podczas których zabezpieczono wykorzystywane przy popełnianiu przestępstw sfałszowane dowody osobiste i inne dokumenty, telefony komórkowe, karty SIM oraz komputery.

Sprawnie przeprowadzone przez funkcjonariuszy Policji zatrzymania i przeszukania miały miejsce na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, małopolskiego oraz mazowieckiego.

Wobec 6 zatrzymanych osób, które pełniły wiodące role w przestępczym procederze, Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie – wśród tych osób są dwaj mężczyźni, którym zarzucono kierowanie grupą przestępczą.

Wobec pozostałych 6 zatrzymanych osób zastosowano nieizolacyjne środki zapobiegawcze, to jest dozory Policji, zakazy opuszczania kraju i zabezpieczenia majątkowe w kwotach od 3.000 zł do 10.000 zł.

Aktualności