Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

2019-06-14 Grupa zajmująca się handlem środków odurzających

    Prokuratura Okręgowa w Krakowie Wydział I Śledczy nadzoruje postępowanie przygotowawcze w sprawie funkcjonowania na terenie woj. małopolskiego i śląskiego zorganizowanej grupy przestępczej, której przedmiotem działania było popełnianie przestępstw polegających na wprowadzaniu do obrotu środków odurzających w znacznych ilościach w postaci kokainy.

    Członkowie grupy przestępczej wprowadzili do obrotu w okresie od miesiąca marca 2018 roku do 16 października 2018 roku ponad 4 kg kokainy o wartości hurtowej co najmniej 1 000 000 złotych, a w przeliczeniu na wartość detaliczną wynosi ponad 1, 5 mln złotych.

    Jeden z członków grupy został zatrzymany 16 października 2018 roku, gdy udawał się na miejsce przeprowadzenia transakcji narkotykowej, zostały przy nim zabezpieczone znaczne ilości kokainy, a w jego mieszkaniu funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 2 kg tej substancji.

    W dniu 11 czerwca 2019 roku funkcjonariusze Zarządu w Krakowie CBŚP na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie dokonali zatrzymania kolejnych 5 osób powiązanych z wyżej wymienioną grupą przestępczą, miedzy innymi osobę kierująca w/w grupą.

    Trzem zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a ponadto wszystkim zatrzymanym zarzuty związane z wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających w postaci kokainy.

    Członkowie grupy przeprowadzili ponad 100 transakcji hurtowymi ilościami tego narkotyku, w celu dalszej jego dystrybucji. W dniu 12 czerwca 2019 roku tut. Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie Wydziału II Karnego wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec w/w podejrzanych na okres 3 miesięcy, który został w całości przez Sąd uwzględniony.

 

    W sprawie występuje obecnie 6 podejrzanych. Wobec wszystkich podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W toku śledztwa zabezpieczono ponadto majątek należący do podejrzanych o łącznej wartości ok. 500 000 zł. oraz ponad 2 kilogramy kokainy. Podejrzanym za zarzucane im przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. Nie wyklucza się zatrzymania kolejnych osób zamieszanych w proceder.

 	 

Aktualności