Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

12.05.2020 Postępowanie Prokuratury Rejonowej w Olkuszu

            W Prokuraturze Rejonowej w Olkuszu zarejestrowano sprawę przeciwko  Bartoszowi N. -  29-letniemu  mieszkańcowi gminy Olkusz, który to w dniu 3 maja 2020 podczas kontroli drogowej nie zastosował się do poleceń funkcjonariuszy Policji, gwałtownie ruszył swoim pojazdem i naraził ich na niebezpieczeństwo, czym spowodował obrażenia ich ciała.

            Do zdarzenia doszło 3 maja 2020 roku około godziny 11.30 w miejscowości Kogutek niedaleko Olkusza przy jednym z wjazdów do lasu. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zauważyli, jak  kierowca zaparkowanego w pobliżu lasu pojazdu,  nerwowo się zachowuje. Mundurowi postanowili sprawdzić, co jest tego powodem. Policjanci przystąpili do kontroli, w której trakcie zauważyli nóż.  Ostrze jego było wbite pomiędzy radio samochodowe, a deskę rozdzielczą. Ze względów bezpieczeństwa policjant wyjął nóż i położył go na dachu samochodu. Podczas kontroli kierowca zachowywał się nerwowo. Mundurowi podejrzewali, że w pojeździe mogą znajdować się jeszcze inne niebezpieczne przedmioty.  Wydali, więc polecenie kierowcy, by ten  opuścił pojazd. W tym samym momencie mężczyzna przekręcił klucz w stacyjce i gwałtownie ruszył. Jeden z policjantów próbował siłą wyciągnąć kierowcę z pojazd,   lecz po kilkunastu metrach przewrócił się na jezdnię. Drugi, w tym czasie będąc połową ciała w pojeździe, próbował wyciągnąć kierowcy ze stacyjki kluczyki. Mężczyzna ciągnął w ten sposób policjanta przez 150 metrów, jadać z dużą prędkością, aż do momentu, kiedy policjant stracił równowagę i wypadł z pojazd, pociągając za sobą torbę, która znajdowała się w samochodzie. Mężczyzna uciekł z miejsca zdarzenia. Obaj policjanci trafili do szpitala.

Jak się okazało, w torbie należącej do 29-letniego kierowcy znajdowała się amfetamina i inne przedmioty, które mogły  pochodzić z przestępstwa kradzieży.  Poszukiwania za mężczyzną trwały 6 dni. 

            W dniu 8 maja 2020 roku 29-latek wraz z adwokatem zgłosił się do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Mężczyzna został zatrzymany. Tego samego dnia podejrzanemu przedstawiono zarzut z kodeksu karnego z art. 224§2 kk i art. 157§2, i tj. stosowania przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego do zaniechania prawnej czynności służbowej oraz  naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni oraz z art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani tj. posiadania narkotyków w  ilości 1,04 grama.  

             Prokurator wystąpił z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie wobec na okres 3 miesięcy. Sąd Rejonowy w Olkuszu wniosek ten uwzględnił.

Za te czyny grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Aktualności